STEAM – RYTOJAUS PASAULIO KŪRĖJAMS

Nuslūgus emocijoms po š. m. birželio 1 d. vykusios konferencijos ,,STEAM – rytojaus pasaulio kūrėjams“, atėjo metas tarti nuoširdų ačiū visiems, kurių dėka renginys STEAM tematika Tauragės regiono mokiniams ir mokytojams įvyko. Žvelgdami į praėjusią dieną, trumpai prisiminkime, kas ir kaip tądien klostėsi, tačiau manome, kad lietinga, bet puiki diena geroje kompanijoje nepraėjo veltui, kaip buvo minėta konferencijos metu, vyko jaunystės, patirties ir mokslo šventė.
STEAM atviros prieigos centro komanda pasiruošusi ir pasipuošusi laukė dalyvių: kažkas lakstė ir nervinosi, kažkas fotografavo, o kai kam puikiai sekėsi suvaldyti jaudulį ir atlikti suplanuotus darbus. Savanorės Deimantė ir Gintarė Kalkovaitės bei Karina Vaičekauskaitė registravo renginio svečius ir kvietė juos apsižvalgyti bei patogiai įsitaisyti. Paskutines detales aiškinosi renginio moderatorius, VšĮ ,,Kūrybos ir inovacijų laboratorija“ vadovas Audrius Laurutis.
Konferenciją atidarė ir sveikinimo žodį tarė Tauragės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Virginija Eičienė. Ji įteikė mero Dovydo Kaminsko padėkas Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto Elektros sistemų katedros Laboratorijų centro darbuotojui dr. Vytautui Adomavičiui ir STEAM atviros prieigos vadovei Ritai Katauskienei. Prasmingo darbo, naujų žinių ir įspūdžių linkėjo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė. Po smagių ir interaktyvių moderatoriaus Audriaus žaidimų atėjo metas rimtiems moksliniams pranešimams.
Pirmasis pranešimas – ,,STEAM samprata ir svarba“, kurį parengė Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų katedros profesorė Vida Mildažienė. Tačiau vėsokas ir lietingas oras profesorei iškrėtė pokštą – ji neteko balso, tad pranešimą skaitė jos kolegė Vytauto Didžiojo universiteto Biochemijos katedros docentė dr. Lina Ragelienė. Sužinojome, kodėl pasaulyje vyksta STEAM manija, ko siekiama STEAM ugdymu, ar lengva suprasti šią sąvoką. Galiausiai supratome, kad STEAM mokymo jėga ir patrauklumo paslaptis yra visų aspektų įvairovė – su garantija, kad mokytis nebus nuobodu, o STEAM reikalingas visur, visiems, visada.
Antrasis pranešimas ne mažiau įdomus – ,,Tauragės STEAM atviros prieigos centro Tvaraus vystymosi ir žaliosios energetikos laboratorijos veiklos kryptys“. Jį pristatė šios laboratorijos vizijos ir metodinio turinio kūrėjas Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto Elektros sistemų katedros Laboratorijų centro darbuotojas dr. inž. Vytautas Adomavičius ir KTU Panevėžio fakulteto dėstytojas doc. dr. Jonas Valickas. Pranešime akcentuota atsinaujinančių išteklių energetikos svarba ir gaunamos energijos panaudojimo būdai, jaunimui užduotas klausimas, o koks yra mūsų kelias į ateitį? Tačiau tikimės, kad STEAM centro Tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos laboratorija suteiks mokiniams žinių ir naudingų įgūdžių atsinaujinančios energetikos, vandenilio technologijų, energijos tausojimo, elektrinio transporto ir kitose srityse. Atlikę praktinius darbus STEAM centre, jie bus labai gerai pasiruošę tolimesnėms studijoms, turės moksliškai pagrįstą supratimą apie žaliąją energetiką.
Po trumpos pertraukėlės grįžę į pranešimų aplinką aiškinomės, ar plaukų plovimas yra cheminis eksperimentas, o pranešimo autorė – Vytauto Didžiojo universiteto Biochemijos katedros docentė dr. Lina Ragelienė. O čia jau buvo visai negirdėtų dalykų: plaukų stiklėjimo temperatūra, plaukas-gamtinis polimeras, kritinė micelių susidarymo koncentracija, PAM ir t.t. Nuo šiol saugant savo plaukus derėtų pasidomėti šampūnų sudėtimi, o į plaukų plovimo priemones žvelgti ne tik kaip į patrauklius buteliukus, bet ir į cheminių medžiagų junginius.
Galiausiai atėjo metas robotų tematikai. Eivano Maksvyčio, eksperimentinių robotikos tyrimų laboratorijos „Heydekrug robotics“ įkūrėjo, pranešimo tema buvo ypač įdomi – ,,Kaip gali robotai mums padėti kurti tvaresnį ir saugesnį pasaulį?“ Eivano pranešimas tęsė tvaraus vartojimo tematiką. Kokį pasaulį kuriame, kaip jame elgiamės, kokį paliksime ateities kartoms? Dirbtinio intelekto simuliacijos, jei mūsų elgesys ir požiūris nepasikeis, piešia liūdnokas ateities tendencijas. Taip, robotai gali padėti mums spręsti problemas, bet savo ateitį kuriame mes patys. Eivano ir kitų svečių pranešimai nepaliko abejingų, įnešė sumaišties, uždavė klausimų ir paskatino kasdien ieškoti atsakymų.
Vėliau Žaliųjų, Mėlynųjų ir Geltonųjų mokinių komandos ir jų mokytojai galėjo išbandyti jėgas, įgyti naujų žinių ir įgūdžių atlikdami praktines užduotis. ,,Gamtos paslapčų“ kūrybinėse dirbtuvėse Vytauto Didžiojo universiteto akademinio jaunimo mokslinės draugijos „MODUSAS” nariai keturiose įrengtose stotelėse kvietė mokinius išbandyti įvairius eksperimentus, apie juos geriausiai pasakoja nuotraukos.
,,Žaliosios energetikos“ kūrybinėse dirbtuvėse mokiniai išbandė elektros energiją gaminantį dviratį, patys konstravo mobiliojo telefono įkroviklį, panaudodami saulės bateriją, susipažino su praktiniais saulės energijos panaudojimo būdais.
,,(Ne)iššūkis – robotika“ kūrybinės dirbtuvės mokiniams tapo rimtu iššūkiu, nes VšĮ ,,Tavo robotas“ komandos užduotis sukonstruoti pagal duotą schemą robotą buvo išties kietas riešutėlis, tačiau darbas buvo toks įtraukiantis, kad dalyviai pamiršo, jos reikia važiuoti namo, kad jų laukia mokytojai, vis konstravo, dėliojo, programavo, kol pagaliau pirmieji robotukai atgijo.
Tačiau yra pradžia, ateina ir pabaiga. Konferencija –kūrybinės dirbtuvės baigėsi, o jos dalyviai įgijo naujų patirčių, draugų, teorinių ir praktinių žinių bei sakė, kad norėtų sugrįžti dar kartą.
Dėkojame Tauragės „Versmės“ gimnazijos, Tauragės „Aušros“ progimnazijos, Šilalės r. Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos, Pagėgių sav. Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos, Tauragės Žalgirių gimnazijos, Tauragės r. Skaudvilės gimnazijos, Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos Gaurės skyriaus, Tauragės Tarailių progimnazijos, Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos, Tauragės ,,Šaltinio“ progimnazijos, Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos, Tauragės r. Žygaičių gimnazijos, Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniams ir mokytojams, savanorėms Gintarei, Deimantei ir Karinai, moderatoriui Audriui Lauručiui, pranešėjams: profesorei Vidai Mildažienei, doc. dr. Linai Ragelienei, dr. inž. Vytautui Adomavičiui, doc. dr. Jonui Valickui, VŠĮ ,,Tavo robotas“ komandai ir jos lyderiui Eivanui Maksvyčiui, Vytauto Didžiojo universiteto akademinio jaunimo mokslinės draugijos „MODUSAS“ šauniesiems nariams, Tauragės bendruomenių namams, ,,Kepyklėlei“.
Už palaikymą, staigmeną ir saldžias lauktuves nuoširdų ačiū tariame buvusiai Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro direktorei Karolinai Vozbutaitei.
O tuo tarpu STEAM centro komanda jau dėliojasi idėjas ir planus rudenį vyksiančioms praktinėms- kūrybinėms dirbtuvėms ,,STEAM – rytojaus pasaulio kūrėjams 2“ .
Laukite tęsinio…

Rita Katauskienė, STEAM centro vadovė